Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Doprovodný program věda pro život

GAUDEAMUS BRNO 1. - 4. 11. 2022

Nahlédněte do zákulisí vysokých škol a jejich studijních programů.

v doprovodném programu se vám představí:

ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE – TECHNIKA JE ZÁBAVA!

ČVUT v Praze jako jedna z nejstarších technických univerzit ve střední Evropě vám předvede, že technika není nuda a bez techniky to prostě nejde!

 

Můžete se těšit na:

Model části olympijského kanálu pro LOH 2020 v Tokiu

Vyzkoušíte si stavbu tratě slalomové dráhy Kasai Canoe Slalom Centre, kterou pro Olympijské hry Tokio navrhli odborníci z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Na zmenšeném modelu si budete moci zkusit postavit závodní trať a zároveň vás naši specialisté seznámí se zákonitostmi hydrauliky pro stavby slalomových drah.

 

Van de Graaffův generátor

Van de Graaff vás nabije, zažijete na vlastní kůži elektrický náboj! Van de Graaffův generátor je stroj, který dokáže nahromadit a udržet ohromné množství náboje statické elektřiny. Sami si můžete vyzkoušet, jaké to je nabít se na deset tisíc voltů.

 

V naší chill out zóně vám namícháme modrý drink lví síly Blue lion, který podnítí vaši technickou mysl tak, abyste si podali přihlášku ke studiu na ČVUT v Praze.

Mendelova univerzita v Brně - Go green, Go MENDELU! 

Pět fakult, každá je jiná, ale všechny často spojuje příroda a klima. Nahlédni pod pokličku vědeckého světa a zjisti, v čem nám výsledky jejich výzkumů pomáhají v každodenním životě, a jak nám mohou změnit budoucnost. 

 

OSTRAVSKÁ univerzita

Gerontooblek

Gerontooblek je na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity využíván v rámci předmětu  KAM/BPSM - Moderní technologie, inovace a výzkum v sociální práci se seniory a pro Erasmus + studenty v předmětu KAM/ ABSMA - Smart Technologies in Social Work. Studenti mohou „zažít“ stáří prostřednictvím gerontoobleku, který dokáže simulovat obtíže spojené s vyšším věkem. Gerontooblek obsahuje různé komponenty, například závaží na nohy, ruce, hrudník nebo ortézy pro simulaci omezení hybnosti. Gerontooblek simuluje to, jak s věkem ztrácíme svalovou hmotu a jak tělo „chřadne“.  Součástí gerontoobleku jsou například i brýle, které dokáží simulovat nejčastější oční obtíže ve vyšším věku. Součástí jsou i sluchátka která dokáží simulovat problémy se sluchem, nebo speciální rukavice, které simulují stařecký třes. Gerontooblek obsahuje řadu dalších komponentů – například boty, které simulují nestabilitu pohybu, límec, který omezuje pohyby krční páteře. Studenti poznají jak je těžké se v tomto obleku pohybovat, nebo si sednout. Studenti si tak mohou uvědomit, jak fyzické obtíže omezují člověka z hlediska naplňování jiných potřeb, třeba sociálních potřeb. Na základě této zkušenosti pak probíhá diskuze se studenty o tom, jaké potřeby senioři mají, jaké dopady může mít fyzické omezení na kvalitu života.

 

SandyStation

SandyStation je nízká bedna naplněná pískem, která se využívá při výuce na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Nad pískovištěm je umístěn Kinect, který svými senzory sleduje povrch (výšku) písku a na základě toho promítá na písek obraz dle zvoleného tématu. Změna na pískovišti se ihned projeví v obraze. Např. při vyhrabání díry se na nejnižší místa promítne modrá a díra se virtuálně naplní vodou. Základním režimem je zobrazení terénu podle výšky, tedy nejnižší modrá a dále zelenošedá s odstíny dle výšky. Na terén je možné promítnout vrstevnice nebo lze simulovat vítr obtékající terénní tvary. V režimu sopka se po vytvarování kráteru tento  zaplní lávou, která vytéká po svahu sopky. Pískoviště v sobě spojuje kreativní zábavu pro každého a interaktivní názorný prostředek pro výuku a vzdělávání.

UNIVERZITA PARDUBICE 

 • molekulární gastronomie a další zajímavé ukázky ze světa chemie
 • 3D skener v praxi, pomocník nejen při skenování památek
 • novorozenecký simulátor základních životních funkcí, „shaken baby“ a další zdravotnické simulátory

UNIVERZITA hradec králové

Univerzita Hradec Králové je přední vědecké pracoviště v celém kraji, vědci a vědkyně neustále pracují na inovacích ve vědě a výzkumu. Ty nejaktuálnější pokroky budou zábavnou formou představeny v rámci programu Věda pro život. Kromě zisku poznatků z poznání mohou návštěvníci dostat také malou materiální odměnu.

UNIVERZITA KARLOVA

Věda je pro Karlovku zábava, výzva i odhalování tajemna. Ve Vědě pro život představíme všech 17 fakult, například:

 • Právnická fakulta uvede simulované soudní jednání.
 • Pět lékařských fakult představí program, kde si vyzkoušíte první pomoc a odvážnější jedinci i chirurgické šití. Povolání lékaře přiblížíme na velkém plyšovém medvědovi s vyjímacími orgány. A víte, jak vidí opilý člověk? Simulační brýle na alkohol vám to prozradí.
 • Matematicko-fyzikální fakulta se představí hrátkami s dusíkem a hlavolamy.
 • Fakulta sociálních věd vás promění v moderátora zpráv, vyzkoušíte si práci se čtecím zařízením.

A to zdaleka není vše! Přijďte se bavit na Karlovku!

Univerzita Obrany

 • Letecký simulátor,
 • Simulátor protivzdušné obrany
 • RBS-70 protiletadlový raketový systém
 • Ukázka vojenské robotiky
 • Studentský dron
 • Forenzní stanice kybernetické obrany
 • Ukázka zpracování geografických a meteorologických dat

 

VŠB - TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA

Da Vinciho most: Samonosný most, který lze rychle postavit i rozebrat a k jehož sestavení nejsou potřeba žádné hřebíky ani provazy. Princip je velmi jednoduchý, přesto geniální. Sestavení mostu už vyžaduje cvik. Na stánku bude možnost si to vyzkoušet na vlastní kůži.

Elektrická čtyřkolka: Testovací, studijní a demonstrační zařízení pro výzkum nových řešení a technologií v oblasti automobilové elektroniky. Čtyřkolka má nezávislý elektrický pohon každého kola a je ovládána dálkově vysílačkou. Lze tak řídit systémy pohonu, brzd, světel, servořízení s posilovačem a centrální řídicí systém. Vozidlo disponuje sofistikovaným systémem managementu energie. Vybrané měřené údaje je možné vizuálně sledovat na displeji vysílačky díky technologii měření a přenosu dat.

Další interaktivní ukázky v rámci programu Věda pro život nechají nahlédnout do zákulisí jednotlivých studijních programů našich fakult.

 

Zpět na doprovodné programy