DOPROVODNÉ PROGRAMY GAUDEAMUS BRNO 2017

XXIV. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání
GAUDEAMUS 2017, 31. října - 3. listopadu 2017, výstaviště Brno, pavilony G1 a G2
[Zpět na obsah]

[Přednášky]Významnou součástí veletrhu je doprovodný program přednášek, které probíhají ve dvou přednáškových sálech, přímo v pavilonu G2. Na přednáškách se dozvíte aktuální informace o přijímačkách a nabídce studijních oborů na vystavujících školách. Přednášejí většinou přímo studenti a absolventi škol, od kterých se dozvíte informace přímo z první ruky. Na závěr každé přednášky máte možnost se zeptat na všechno, co Vás zajímá. Přednáška vždy končí vylosováním tří výherců cen z řad návštěvníků přednášky.


Součástí doprovodného programu budou také tematické přednášky. Dozvíte se spoustu informací o zajímavých tématech od tvorby životopisu až po studium v zahraničí.

V roce 2017 jsou pro studenty připraveny tyto tematické přednášky:
 • Studium v Kanadě
 • Studium v Německu
 • Připravte se s Europassem na studium a práci doma i v zahraničí
 • Studium ve Velké Británii s centrem UniLink

[Zpět na obsah]

[Věda pro život]V roce 2017 má veletrh Gaudeamus již X. ročník doprovodného programu pod názvem "Věda pro život". Cílem doprovodného programu je předvést zajímavé výsledky vědecké činnosti univerzit a vysokých škol, jejich uplatnění v každodenní praxi a umožnit návštěvníkům vše si vyzkoušet. Budoucí studenti se v rámci tohoto doprovodného programu mohou seznámit se zajímavými přírodními procesy, fyzikálními nebo chemickými jevy, kterým se mohou v průběhu studia naučit.

V roce 2017 se v doprovodném programu představí:


ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE - Věda a technika na ČVUT všemi smysly
Že je technika nudná a že se hodí jenom pro kluky? Tyto a další mýty o studiu techniky se bude snažit vyvrátit a o Vaši přízeň ucházet jedna z nejstarších technických univerzit v Evropě, kterou je České vysoké učení technické v Praze.V Tech zóně ČVUT se v rámci doprovodného programu Věda pro život interaktivně představí letecký simulátor a mnoho dalších atraktivních projektů. Zažijete Vědu a techniku z ČVUT všemi smysly. Zábavná věda z ČVUT Vás bude prostě bavit. V doprovodném programu pro Vás bude připraveno:
 • Vědecko-technický koutek pro dívky
 • Letecký simulátor
 • Detekce obličeje
 • Termo kamera
 • Lego roboti
 • Segway

MASARYKOVA UNIVERZITA - Věda naživo s Masarykovou univerzitou
Vědu dělají lidé, kterým se říká (překvapivě) vědci. Jak takoví praví vědci vypadají? Co vlastně a jakým způsobem zkoumají? Jaké mají názory na současný výzkum? Na tyhle a další otázky najdete odpověď u nás. Setkejte se s vědou na živo a přijďte se dozvědět něco nového a zároveň se pobavit.

MENDELOVA UNIVERZITA V BRNĚ
Expozice MENDELU je již tradičně navštěvována pro své ochutnávky. V prostoru expozice bude také probíhat kvízová vědomostní soutěž z oblasti vědeckých oborů studovaných na MENDELU, do kterých se mohou návštěvníci aktivně zapojit a vyhrát některou z cen.

UNIVERZITA KARLOVA - Zažijte vědu
Nahlédněte do zákulisí lékařských, přírodních i humanitních oborů. V rámci bohatého doprovodného programu „VĚDA PRO ŽIVOT“ Vám mj. prozradíme, jak správně pečovat o svůj chrup či jak ošetřovat raněné. Vyrazte s námi na egyptologický výzkum i do hloubi archivů či do světa geometrie, fyziky, informatiky a počítačových her!Získali jste již všechny potřebné informace? Přijďte si k nám pohrát s technikou nebo si nechat změřit krevní tlak, obsah tuku v těle či spočítat body mass index!

UNIVERZITA OBRANY
 • Vojenský výcvik za pomoci taktického simulátoru Virtual Battlespace 2.
 • Ukázky výsledků vědecko-výzkumné činnosti.
 • Nácvik resuscitace základních životních funkcí – poskytnutí 1. pomoci.
 • Laserový střelecký trenažér.
 • Ukázky boje zblízka MUSADO Military Combat System v podání studentů Univerzity obrany.
 • Ukázky z taktického výcviku skupiny Commandos v podání studentů Univerzity obrany.

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI - Neděláme z vědy vědu
 • Fakulta tělesné kultury: krokoměry, měření BMI, sportovní vozíky pro handicapované
 • Lékařská fakulta: nácvik laické resuscitace, správné čištění zubů a dentální hygiena
 • Přírodovědecká fakulta: hlavolamy, kvízy, Pevnost poznání
 • Filozofická fakulta: kaligrafie
 • Pedagogická fakulta: Braillovo písmo

UNIVERZITA PARDUBICE
 • Fakulta chemicko-technologická: Život je chemie – chemické pokusy
 • Fakulta elektrotechniky a informatiky: termokamera, quadroptéra, roboti
 • Dopravní fakulta Jana Pernera: zajímavosti z dopravní problematiky

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ – TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA
Tým studentů fakulty strojní VŠB-TU Ostrava navrhnul a sestrojil již druhý prototyp studentské formule nesoucí název Vector 02. Oproti první generaci formule má letošní prototyp nižší celkovou hmotnost a lepší dynamické vlastnosti. Úpravami prošel především podvozek, pohonná jednotka se sacím i výfukovým systémem a převodové ústrojí, které má pět převodových stupňů. Řazení je sekvenční, elektromechanické. Díky tomu dosahuje Vector 02 zrychlení 0 – 100 km/h pod 4 s. Tým VŠB-TU Ostrava bude v sezóně 2016 závodit na studentských kláních v Itálii a Maďarsku. Statickou ukázku formule Vector 02 doplní studenti simulátorem, ve kterém si můžete jízdu ve formuli vyzkoušet.

VYSOKÁ ŠKOLA CHEMICKO-TECHNOLOGICKÁ V PRAZE
 • Hrátky s dusíkem. Co dokáže pár kapek kapalného dusíku?
 • Suchý led aneb mlha z kostky ledu.
 • Supravodič – i magnet se může vznášet…
 • Toroidní vír – kruhy z trochy mlhy.

[Zpět na obsah]

[Testovací centrum]Součástí poradenského servisu bude také testovací centrum, které pomůže nerozhodnutým studentům určit, na který studijní obor mají nejvhodnější předpoklady. V testovacím centru bude studentům k dispozici elektronický test předpokladů pro studium, na jehož základě získají studenti představu o tom, na které studijní obory mají předpoklady. Testovací centrum bude umístěno před přednáškovým sálem A v pavilonu G2. Partnerem testovacího centra je portál VysokeSkoly.cz.

[Zpět na obsah]

[Věda pro život]UniLink je jediné poradenské centrum pro vysokoškolské studium ve Velké Británii, které své služby poskytuje zcela zdarma. Tým poradenského centra je složen z absolventů a studentů britských univerzit, kteří své zkušenosti chtějí předávat dále a usnadňovat tak přijímací řízení a studium na zahraničních univerzitách dalším nadšeným a nadějným studentům z České republiky. UniLink nabízí studium na více než 50 britských partnerských univerzitách! Univerzity zastoupené ve stánku poradenského centra najdete v seznamu vystavovatelů.

UNILINK VÁM POMŮŽE:
 • Vybrat vhodnou univerzitu a studijní obor.
 • Splnit podmínky k přijetí.
 • Projít přijímacím procesem.
 • Vyřešit financování školného a zažádat o dostupná stipendia.
 • Otestovat angličtinu a případně poradit, co a jak zlepšit.
 • Zařídit ubytování a poradit s brigádou v okolí.
 • S výběrem letenek i transferem z letiště přímo na univerzitu.
 • Zajistit vše potřebné před odletem.
 • Vyřídit status studenta v České republice.

[Zpět na obsah]

[Tailor-made]Studium v zahraničí je dnes mezi studenty tématem číslo jedna. Je to nezanedbatelná, někdy již téměř povinná, součást každého studia. Žádný absolvent se dnes při hledání práce neobejde bez znalostí cizích jazyků a bez zahraničních zkušeností. Proto jsme pro studenty připravili tento unikátní projekt, který jim usnadní orientaci v nabídce zahraničního studia a pomůže jim vybrat si studijní příležitost nejlépe vyhovující jejich požadavkům.

Tailor-Made Study Abroad je nový doprovodný program Veletrhu Gaudeamus v Brně, zaměřený na podporu studia v zahraničí. Cílem programu je přivést dohromady prestižní zahraniční univerzity a vysoké školy z celého světa a studenty z České republiky a Slovenska se zájmem studovat v zahraničí.

V rámci doprovodného programu se představí:

Velvyslanectví Kanady připravilo pro studenty přednášky o možnostech studia, práce a cestování v Kanadě.

DAAD poskytne komplexní informace o možnostech studia a stipendií v Německu.

Campus France představí atraktivní nabídku studia na prestižních francouzských univerzitách.

University College Birmingham už osmým rokem přijíždí prezentovat svoje prestižní obory hotelového managementu, cestovního ruchu, marketingu, vrcholového kulinářství, sportovního a event managementu. V Brně je však potkáte ve stylovém, britském double-decker autobusu, který je připraven studenty přivítat, pohodlně usadit a odprezentovat jim možnosti studia za pomoci čerpání peněz od britské vlády. Potkáte se se současnými studenty, ale i s magisterským absolventem Anetou Řezníkovou, která je reprezentantem pro Českou republiku a Slovensko a již dlouhá léta pomáhá studentům zorientovat se v nabídce oborů, s přijímacím řízením, stejně jako s přípravou na odcestování za hranice Vašich domovů. Důkladná péče a osobní přístup je to, na čem si UCB zakládá nejen na území států, kde má svoje reprezentanty, ale také na univerzitě samotné.

UniLink, který nabízí studium na více než 50 partnerských univerzitách. Ze zastoupených univerzit nabízíme například tyto:

Scandinavian Study Vám nabízí možnosti studia na univerzitách v Dánsku:

SPORT and UNIVERSITY – STUDIUM V USA
Agentura Sport and University nabízí zprostředkování studia na středních školách a univerzitách ve Spojených státech amerických. Jejím hlavním cílem je zajištění sportovních a akademických stipendií nejen pro dobré studenty, ale zároveň i pro kvalitní sportovce. Mezi mladými lidmi je mnoho skvělých sportovců, avšak ne všichni vědí, jak mohou svého potenciálu využít. Dlouholetá finanční podpora vlády Spojených států dala univerzitám možnost vybudovat stipendijní program, který má za úkol podporovat dobré sportovce během jejich studia. Cílem agentury je zajistit sportovcům co nejlepší finanční stipendium včetně pomoci se složitým přijímacím řízením.

Každý student jehož budoucím cílem je studium na univerzitě v USA má své osobní ambice a své požadavky. Kritérií pro výběr vhodné univerzity bývá mnoho. Mezi základní patří kvalita vzdělání na univerzitě, sportovní úroveň univerzitního týmu, atraktivita lokality univerzity, ale v neposlední řadě také výše školou nabízeného stipendia. Najít tu správnou univerzitu je pro českého studenta složité a časově velmi náročné. Zájemce o stipendium může využít služeb agentury Sport and University, která zprostředkovává studium pro sportovce v USA již déle než deset let a snaží se šířit potřebné informace napříč celou Českou republikou formou bezplatných seminářů. Součástí služby agentury je oslovení jednotlivých univerzit, komunikace s danou univerzitou a následný výběr vhodné univerzity. Možnost studia na univerzitách v USA využívají studenti, kteří právě ukončili studium na střední škole, popřípadě přestupují z vysoké školy v ČR do bakalářského cyklu v USA.

Agentura Sport and University nabízí studentům celou řadu dalších služeb, jako například již zmíněné zprostředkování studia na soukromých středních školách v USA. Dále ale také zprostředkování stále více populárních sportovních akademií v USA na Floridě (popř. ve Španělsku) s neomezenou délkou pobytu, kterých studenti využívají nejen ke zlepšení svých sportovních dovedností, ale také ke zlepšení svých jazykových znalostí. Právě tato služba zahrnující kompletní servis ohledně sportovních akademií, je jednou z vybraných služeb, které agentura Sport and University poskytuje zcela zdarma.